Victoria Deluxe - Dok Noord 4F 102, 9000 Gent - klik hier voor wegbeschrijving 
Sinds enkele jaren investeert Victoria Deluxe sterk in de ontwikkeling van het atelier autonome beeldvorming. Enerzijds door het audiovisuele medium te integreren in de sociaalartistieke praktijk. Anderzijds door open te staan en gericht te zoeken naar makers uit België en andere landen die door hun werk onze praktijk inspireren en die wij op onze beurt willen ondersteunen.
Binnen het atelier autonome beeldvorming geven we participanten de kans om vanuit hun perspectief en leefwereld beeldmateriaal te ontwikkelen. Door de participanten zelf te leren filmen en monteren en te stimuleren om van elkaar te leren, ontstaat een proces waarbij de deelnemers meer greep op hun eigen leven ervaren, meer geloof hebben in het eigen kunnen en in het maken van een verschil.
De klassieke media blijven op een heel stereotiepe manier onze complexe werkelijkheid in beeld brengen. De negatieve perceptie die hier vaak door ontstaat, leidt niet zelden tot een negatief zelfbeeld en soms tot een dynamiek van ‘self fullfilling prophecy’. De films die binnen het atelier worden ontwikkeld, bieden een meer gelaagde en eigen kijk op de complexe werkelijkheid, genereren andere en nieuwe beelden die de stereotiepe beeldvorming t.a.v. kwetsbare en minderheidsgroepen doorbreekt. Victoria Deluxe is ervan overtuigd dat vormen van nieuwe geletterdheid en nieuwe media kunnen bijdragen tot een hoopvolle en perspectiefrijke beïnvloeding van het samenlevingsdebat en tot een meer interculturele samenleving.
Op de werkplek van Victoria Deluxe is een audiovisuele atelierwerking uitgebouwd die is uitgerust met kwalitatief opname- en montagemateriaal: 5 permanent toegankelijke G5-computers, professionale montagesoftware Final Cut Pro, digitale en high definition filmcamera’s en toebehoren voor kwalitatief geluid en licht.
Het atelier autonome beeldvorming (AAB) is gelaagd in opzet. We onderscheiden drie laagjes met elk hun specifieke doelstellingen en eigen werkmethodiek:
1. AAB in functie van de sociaalartistieke projectwerking
Victoria Deluxe zet per seizoen meerdere sociaalartistieke projecten op waarbij het audiovisuele medium ook als invalshoek wordt gehanteerd. Participanten die in een audiovisueel project mee werken kunnen gebruik maken van het medium film om hun visie en kijk op de werkelijkheid of het thema van het project in beeld te brengen. Het autonoom leren filmen is hier inhoudelijk gerelateerd aan de sociaalartistieke projecten die binnen Victoria Deluxe worden ontwikkeld.
Participanten krijgen een camera mee naar huis en filmen autonoom. De verwerking van de beelden is in handen van een medewerker of cineast. Hierbij is het belangrijk dat de beelden regelmatig worden teruggekoppeld naar de participant zodat de beelden binnen de juiste context worden verwerkt en de film de inhoud weergeeft die de participant met zijn beelden wil vertellen. Bovendien is het belangrijk om de confrontatie met de eigen beelden en het eigen perspectief aan te gaan, zodat de participant inzicht krijgt in hoe beeldvorming ontstaat (welke beelden worden er al dan niet geselecteerd, hoe beïnvloedt de ordening van de beelden in de montage de inhoud van de film, ...), deze te herkennen en eventueel te wijzigen.
2. AAB in functie van participanten en externen die autonoom creëren of ondersteuning vragen
Wie interesse heeft en gemotiveerd is om naast het autonoom filmen ook zijn eigen beelden te leren verwerken/monteren, kan een basisopleiding film en montage volgen. De basisopleiding is inhoudelijk verbonden met de sociaalartistieke projectwerking. Dit betekent dat de inhoud van de beelden en de films die gemaakt worden, mee bepaald wordt door de inhoud van de projecten die op dat moment lopende zijn binnen Victoria Deluxe.
Vanuit het atelier onderzoeken we ook de mogelijkheid om gerichte ondersteuning te bieden t.a.v. externe organisaties of personen die Victoria Deluxe benaderen met een expliciete vraag voor de realisatie van hun film of documentaire of project. Deze ondersteuning kan diverse vormen aannemen: audiovisuele vorming, de uitlening van film- en geluidsapparatuur, gebruik van de montagesoftware, artistieke en inhoudelijke feedback, …). Ook worden er soms kleinere opdrachten opgenomen in functie van het ondersteunen van debatten, actie.
3. AAB: vervolgopleiding
Participanten die de basisopleiding hebben gevolgd, kunnen een doorgedreven opleiding krijgen met een sterke verdieping op technisch vlak (belichting, geluid, integreren van foto’s, wegschrijven van de film naargelang gebruik, ...). Deze opleiding is op maat van de deelnemers. Dit betekent dat de inhoud wordt bepaald op basis van de behoefte/vraag van de deelnemers of in functie van nieuwe toepassingen die er zijn. De participanten worden sterk gestimuleerd om eerst bij elkaar hulp en feedback te vragen en zelf een oplossing te zoeken voor een probleem.
Deze vervolgopleiding maakt dat de participanten in staat zijn om autonoom te filmen en te monteren. Dit betekent dat zij kunnen instaan voor de opname van kwaliteitsvol en inhoudelijk sterk beeldmateriaal en de verwerking ervan tot een kwalitatief afgewerkt eindproduct. Zij worden mee ingeschakeld als coach binnen de basisopleiding van het atelier autonome beeldvorming en werken mee in functie van de realisatie van de audiovisuele projecten van Victoria Deluxe. Daarnaast kunnen ze ook gevraagd worden om externe opdrachten uit te voeren of eigen opdrachten te realiseren.
Victoria Deluxe vzw:: Dok Noord 4F 102, 9000 Gent :: +32 (0)9 324 80 26 :: info@victoriadeluxe.be